WP Rocket 3.13 - en to de_DE translation catalogue (703 entries)

en: %1$d %2$s optimized.
de_DE: %1$d %2$s optimiert.

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
de_DE: %1$s %2$s erfordert mindestens PHP %3$s, um korrekt zu funktionieren. Frage dein Webhosting nach einer Aktualisierung der PHP-Version auf %3$s oder höher auf deinem Server. Falls eine Aktualisierung nicht möglich ist, nutze das Button, um auf eine frühere Version zurückzusetzen.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
de_DE: %1$s Minifizierung ist momentan in <strong>Autoptimize</strong> aktiviert. Wenn du die Minifizierung von %2$s nutzen möchtest, deaktiviere die entsprechenden Einstellungen in Autoptimize.

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
de_DE: %1$s ist fertig aktiviert! %2$sTeste deine Ladezeiten%4$s, oder schau dir deine %3$sEinstellungen%4$s an.

en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
de_DE[0]: %1$s%2$l Add-ons%3$s ist momentan aktiviert. Konfiguration der CDN-Einstellungen ist nicht erforderlich für %2$l, um auf deiner Website zu laufen.
de_DE[1]: %1$s%2$l Add-ons%3$s sind momentan aktiviert. Konfiguration der CDN-Einstellungen ist nicht erforderlich für %2$l, um auf deiner Website zu laufen.

en: %1$s%2$s%3$ssupport%4$s
de_DE: %1$s%2$s%3$sSupport%4$s

en: %1$s%2$s%3$stutorial%4$s
de_DE: %1$s%2$s%3$sTutorial%4$s

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
de_DE: %1$s: Eine angepasste Permalink-Struktur ist erforderlich für die korrekte Funktionsweise des Plugins. %2$sPermalink-Einstellungen aufrufen%3$s

en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
de_DE: %1$s: HTTP/2 Server Push von Cloudflare ist mit den Funktionen zum Entfernen unbenötigten CSS und dem Zusammenfassen von CSS-Dateien nicht kompatibel. Wir empfehlen dringend, es zu deaktivieren.

en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages.
de_DE: %1$s: Bitte warte %2$s Sekunden. Der Unbenutztes-CSS-entfernen-Dienst verarbeitet deine Seiten.

en: %1$s: The Used CSS of your homepage has been processed. WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
de_DE: %1$s: Das benutzte CSS deiner Homepage wurde verarbeitet. WP Rocket wird benutztes CSS erzeugen für bis zu %2$s URLs pro %3$s Sekunde(n).

en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
de_DE: %1$s: Der Dienst zum Vorladen ist jetzt aktiv. Nach dem ersten Vorladen wird er all deine Seiten cachen, sobald sie bereinigt werden. Es ist keine weitere Aktion erforderlich.

en: %1$s: Used CSS cache cleared!
de_DE: %1$s: Cache für benutztes CSS geleert!

en: %1$s: Used CSS option is not enabled!
de_DE: %1$s: Option für benutztes CSS ist nicht aktiv!

en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
de_DE: %1$sErstellt gesonderte Caches%2$s anhand bestimmter GET-Parameter.

en: %1$sDelete the file%2$s.
de_DE: %1$sDie Datei löschen%2$s.

en: %1$sDownload the file%2$s.
de_DE: %1$sDie Datei herunterladen%2$s.

en: %1$sMore Info%2$s
de_DE: %1$sMehr erfahren%2$s

en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
de_DE: %1$sHinweis%2$s: Ein Upgrade deiner Lizenz ändert das Ablaufdatum nicht

en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
de_DE: %1$sHinweis:%2$s Keine dieser Optionen wird angewendet, falls dieser Beitrag in den globalen Cache-Einstellungen vom Cache ausgenommen wurde.

en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
de_DE: %1$sZurück zu WP Rocket%2$s oder %3$szur Plugins-Seite gehen%2$s

en: %1$sUser cache%2$s is great when you have user-specific or restricted content on your website.
de_DE: %1$sPersonalisierter Cache%2$s ist nützlich, wenn du personalisierte oder eingeschränkte Inhalte zur Verfügung stellst.

en: %1$sWP ROCKET%2$s created %3$sIMAGIFY%4$s %1$sfor best-in-class image optimization.%2$s
de_DE: %1$sWP ROCKET%2$s erstellte %3$sIMAGIFY%4$s %1$sfür die klassenbeste Bildoptimierung.%2$s

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
de_DE: %1$sWP Rocket:%2$s Wir haben festgestellt, dass die Autoptimize-Funktion zum Zusammenführen von Inline-CSS aktiviert ist. Das asynchrone Laden durch WP-Rocket wird nicht korrekt funktionieren. Wir empfehlen, o.g. %1$sZusammenführung von Inline-CSS%2$s zu deaktivieren, um alle Vorteile der asynchronen CSS-Ausführung durch WP Rocket voll auszuschöpfen.

en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
de_DE: %1$sWP Rocket:%2$s Wir haben festgestellt, dass die Autoptimize-Funktion zum Zusammenführen von JavaScript aktiviert ist. WP Rocket's verzögerte Javascript-Ausführung wird nicht auf die erstellte Datei angewendet. Wir empfehlen, o.g. %1$sJavaScript-Zusammenführung%2$s zu deaktivieren, um alle Vorteile der verzögerten JavaScript-Ausführung zu erhalten.

en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
de_DE: %5$sWir haben kein kompatibles WebP-Plugin entdeckt!%6$s%4$s Falls du nicht bereits WebP-Bilder auf deiner Website hast, ziehe den Einsatz von %3$sImagify%2$s oder eines anderen unterstützten Plugins in Betracht. %1$sMehr erfahren%2$s %4$s Falls du kein WebP einsetzt, aktiviere diese Option nicht.

en: %l to use this feature.
de_DE: %l, um diese Funktion zu nutzen.

en: %s Update Rollback
de_DE: %s Update zurückrollen

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
de_DE: %s kann sich wegen fehlender Schreibrechte nicht selbst konfigurieren.

en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
de_DE: %s konnte die .htaccess-Datei nicht ändern aufgrund fehlender Schreibberechtigungen.

en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
de_DE[0]: %s Entwurf in deiner Datenbank.
de_DE[1]: %s Entwürfe in deiner Datenbank.

en: %s off
de_DE: %s Rabatt

en: %s promotion is live!
de_DE: %s Werbeaktion ist live!

en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
de_DE[0]: %s Revision in deiner Datenbank.
de_DE[1]: %s Revisionen in deiner Datenbank.

en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
de_DE[0]: %s Spam-Kommentar in deiner Datenbank.
de_DE[1]: %s Spam-Kommentare in deiner Datenbank.

en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
de_DE[0]: %s Tabelle in deiner Datenbank kann optimiert werden.
de_DE[1]: %s Tabellen in deiner Datenbank können optimiert werden.

en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
de_DE[0]: %s Transient in deiner Datenbank.
de_DE[1]: %s Transients in deiner Datenbank.

en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
de_DE[0]: %s gelöschter Kommentare in deiner Datenbank.
de_DE[1]: %s gelöschte Kommentare in deiner Datenbank.

en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
de_DE[0]: %s gelöschter Beitrag in deiner Datenbank.
de_DE[1]: %s gelöschte Beiträge in deiner Datenbank.

en: %s websites
de_DE: %s Websites

en: %s: Cache cleared.
de_DE: %s: Cache geleert.

en: %s: Post cache cleared.
de_DE: %s: Cache für Beitrag/Seite geleert.

en: %s: Term cache cleared.
de_DE: %s: Cache für Begriff geleert.

en: %s: User cache cleared.
de_DE: %s: Cache für Benutzer/-in geleert.

en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
de_DE: *$%1$s/Monat für 12 Monate, danach $%2$s/Monat. Sie können Ihr Abonnement jederzeit kündigen.

en: 1 day
de_DE: 1 Tag

en: 30 days
de_DE: 30 Tage

en: 7 days
de_DE: 7 Tage

en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
de_DE: <br>Warenkorb-, Kassen- und „Mein Konto“-Seiten von <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> werden automatisch ermittelt und nie gecacht.

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
de_DE: <strong>%1$s</strong> wurde nicht aktiviert wegen fehlender Schreibrechte.<br>
    Erteile Schreibrechte für <strong>%2$s</strong> und versuche die Deaktivierung erneut, oder forciere die Deaktivierung jetzt:

en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
de_DE: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed ist mit diesem Plugin nicht kompatibel und könnte unerwartete Ergebnisse verursachen. %2$sMehr erfahren%3$s

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
de_DE: <strong>%s</strong>: Plugin(s) aktiviert oder deaktiviert. Falls dies die Darstellung deiner Website betrifft, lösche jetzt den Cache.

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
de_DE: <strong>%s</strong>: Folgende Plugins sind mit diesem Plugin nicht kompatibel und können unerwartete Ergebnisse hervorrufen:

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
de_DE: <strong>Drittanbieter:</strong> Benutze entweder den vollständigen URL-Pfad oder nur den Domainnamen, um externes CSS auszunehmen. %1$sMehr erfahren%2$s

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
de_DE: <strong>Drittanbieter:</strong> Benutze entweder den vollständigen URL-Pfad oder nur den Domainnamen, um externes JS auszunehmen. %1$sMehr erfahren%2$s

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
de_DE: <strong>Intern:</strong> Der Domain-Teil der URL wird automatisch entfernt. Benutze den Platzhalter (.*).css, um alle CSS-Dateien auszunehmen, die sich in einem angegebenen Pfad befinden.

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
de_DE: <strong>Intern:</strong> Der Domain-Teil der URL wird automatisch entfernt. Benutze den Platzhalter (.*).css, um alle JS-Dateien auszunehmen, die sich in einem angegebenen Pfad befinden.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
de_DE: <strong>JS</strong>-Dateien mit verzögert geladenem JavaScript

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
de_DE: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare-Cache erfolgreich geleert.

en: API key
de_DE: API-Schlüssel

en: Activate Imagify
de_DE: Imagify aktivieren

en: Activate Preloading
de_DE: Vorladen aktivieren

en: Activate Remove Unused CSS
de_DE: Unbenutztes CSS entfernen aktivieren

en: Activate Rocket analytics
de_DE: Rocket Analytics aktivieren

en: Activate combine CSS
de_DE: Verstanden, aktiviere „CSS zusammenfassen“

en: Activate combine JavaScript
de_DE: Verstanden, aktiviere „JavaScript zusammenfassen“

en: Activate first the %s option.
de_DE: Aktiviere zuerst die Einstellung %s.

en: Activate minify CSS
de_DE: Verstanden, aktiviere „CSS minifizieren“

en: Activate minify JavaScript
de_DE: Verstanden, aktiviere „JavaScript minifizieren“

en: Activate these options on this post:
de_DE: Aktiviere diese Einstellungen für diesen Beitrag:

en: Active plugins:
de_DE: Aktive Plugins:

en: Add CNAME
de_DE: CNAME hinzufügen

en: Add URL
de_DE: URL hinzufügen

en: Add missing image dimensions
de_DE: Fehlende Bildabmessungen hinzufügen

en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
de_DE: Fügt Bildern fehlende width und height Attribute hinzu. Hilft, Layout-Sprünge zu verhindern und verbessert die Leseerfahrung für deine Besucher. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Add more features
de_DE: Erweiterungen aktivieren

en: Add-on status
de_DE: Add-on Status

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: Advanced Rules
de_DE: Erweiterte Regeln

en: Affected file/folder: %s
de_DE: Betroffene Dateien/Ordner: %s

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
de_DE: Alle URLs statischer Dateien (CSS, JS, Bilder) werden auf den/die eingetragenen CNAME(s) umgeschrieben.

en: All files
de_DE: Alle Dateien

en: All in One SEO XML sitemap
de_DE: All in One SEO XML Sitemap

en: All languages
de_DE: Alle Sprachen

en: All transients
de_DE: Alle Transients

en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
de_DE: Bitte lies auch unsere %1$sDokumentation%2$s mit einer Liste von Exklusionen aus Kompatibilitätsgründen.

en: Always Purge URL(s)
de_DE: Immer löschen (URLs)

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
de_DE: Ein unerwarteter Fehler ist aufgetreten. Vielleicht ist etwas auf wp-rocket.me oder mit dieser Server-Einstellung schief gelaufen. Falls es weiterhin Probleme geben sollte, <a href="%s">kontaktiere den Support</a>.

en: Analytics & Ads
de_DE: Analytics und Ads

en: Anonymized WP Rocket settings:
de_DE: Anonymisierte  Einstellungen von WP Rocket:

en: Ask support
de_DE: Support fragen

en: Auto Drafts
de_DE: Automatisch erstellte Entwürfe

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
de_DE: Automatisiertes Entfernen von unbenutzem CSS ist derzeit in RapidLoad Power-Up for Autoptimize aktiviert. Falls du die Funktion Unbenutztes-CSS-entfernen von WP Rocket benutzen willst, deaktiviere das Plugin RapidLoad Power-Up for Autoptimize.

en: Automatic Cleanup
de_DE: Automatische Bereinigung

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
de_DE: Verbessert deine Cloudflare-Konfiguration automatischen hinsichtlich Geschwindigkeit, Leistungsfähigkeit und Kompatibilität.

en: Backup your database before you run a cleanup!
de_DE: Sichere deine Datenbank, bevor du eine Bereinigung laufen lässt!

en: Basic
de_DE: Basis

en: Basic cache options
de_DE: Cache-Grundfunktionen

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
de_DE: Bevor du deine Einstellungsdatei importieren kannst, musst du den folgenden Fehler korrigieren.

en: Behavior in backend
de_DE: Verhalten im Backend

en: Behavior in frontend
de_DE: Verhalten im Frontend

en: Behavior in post editor
de_DE: Verhalten im Beitragseditor

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
de_DE: Unten findest du eine detaillierte Aufstellung aller Daten, die WP Rocket erhebt, %1$swenn du zustimmst.%2$s

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
de_DE: Hier findest du eine genaue Auflistung der Daten, die WP Rocket nach Hause sendet, wenn du die Erlaubnis dazu erteilst. WP Rocket wird niemals Domain-Namen, E-Mail-Adressen (außer zur Lizenzprüfung), IP-Adressen oder API-Schlüssel von Drittanbietern übermitteln.

en: Billed monthly
de_DE: Monatliche Abrechnung

en: CSS & JavaScript
de_DE: CSS und JavaScript

en: CSS Files
de_DE: CSS-Dateien

en: CSS safelist
de_DE: CSS-Safelist

en: Cache Lifespan
de_DE: Cache-Dauer

en: Cache Query String(s)
de_DE: Cache für Query Strings

en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
de_DE: Cache-Dateien, die älter als die angegebene Lebensdauer sind, werden gelöscht.<br>Aktiviere %1$sCache füllen%2$s, um den Cache nach dem Ablauf der Lebensdauer automatisch neu zu generieren.

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
de_DE: Kann kein CPCSS für unveröffentlichte Beiträge erzeugen.

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
de_DE: Schau dir unser Tutorial an und lerne, wie du die Geschwindigkeit deiner Website messen kannst.

en: Choose a domain from the list
de_DE: Wähle eine Domain aus der Liste

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
de_DE: Wähle eine Datei von deinem Computer (maximale Größe: %s)

en: Clear Used CSS
de_DE: Benutztes CSS leeren

en: Clear Used CSS of this URL
de_DE: Benutztes CSS für diese URL leeren

en: Clear all Cloudflare cache files
de_DE: Cloudflare Cache leeren

en: Clear all RocketCDN cache files
de_DE: Alle RocketCDN Cache-Dateien löschen

en: Clear all Sucuri cache files
de_DE: Alle Sucuri-Cache-Dateien leeren

en: Clear and preload cache
de_DE: Cache leeren und vorladen

en: Clear cache
de_DE: Cache leeren

en: Clear cache after
de_DE: Cache leeren nach

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
de_DE: Sucuri-Cache leeren, wenn der Cache von WP Rocket geleert wird.

en: Clear this cache
de_DE: Diesen Cache leeren

en: Clear this post
de_DE: Lösche diesen Eintrag

en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
de_DE: Klicke hier, um eine Lizenz für WP Rocket mit %1$s Rabbatt zu erhalten!

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
de_DE: Klicke den Button, um spezifisches CPCSS für Mobilgeräte für deine Website zu aktivieren.

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
de_DE: E-Mail-Adresse des Kontos

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
de_DE: API-Schlüssel finden

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
de_DE: Globaler API-Schlüssel:

en: Cloudflare browser cache error: %s
de_DE: Fehler mit CloudFlare Browser Cache: %s

en: Cloudflare browser cache set to %s seconds
de_DE: CloudFlare Browser Cache: %s Sekunden

en: Cloudflare cache level error: %s
de_DE: Fehler mit Cloudflare Cache Level: %s

en: Cloudflare cache level set to %s
de_DE: Cloudflare Cache Level: %s

en: Cloudflare credentials
de_DE: Cloudflare-Zugangsdaten

en: Cloudflare development mode %s
de_DE: Cloudflare Development Mode: %s

en: Cloudflare development mode error: %s
de_DE: Fehler mit Cloudflare Development Mode: %s

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
de_DE: Cloudflare hat keine Antwort zurückgegeben. Bitte versuche es später erneut.

en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
de_DE: Cloudflare-E-Mail und API-Schlüssel sind nicht eingestellt. Lies die %1$sDokumentation%2$s für weitere Anleitung.

en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
de_DE: Cloudflare-E-Mail und/oder API-Schlüssel sind nicht eingerichtet. Lies die %1$sDokumentation%2$s für weitere Anleitung.

en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
de_DE: Cloudflare-E-Mail, API-Schlüssel und Zone ID sind nicht eingestellt. Lies die %1$sDokumentation%2$s für weitere Anleitung.

en: Cloudflare minification %s
de_DE: Cloudflare Minification: %s

en: Cloudflare minification error: %s
de_DE: Fehler mit Cloudflare Minification: %s

en: Cloudflare rocket loader %s
de_DE: Cloudflare RocketLoader: %s

en: Cloudflare rocket loader error: %s
de_DE: Fehler mit Cloudflare RocketLoader: %s

en: Cloudflare settings
de_DE: Cloudflare-Einstellungen

en: Combine CSS files <em>(Enable Minify CSS files to select)</em>
de_DE: CSS zusammenfassen <em>(„CSS minifizieren“ erforderlich zur Aktivierung)</em>

en: Combine CSS merges all your files into 1, reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
de_DE: Verknüpft alle CSS-Dateien zu einer einzigen und reduziert so die Anzahl von HTTP-Anfragen. Nicht empfohlen, wenn deine Site HTTP/2 nutzt. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
de_DE: JavaScript zusammenfassen <em>(„JavaScript minifizieren“ erforderlich zur Aktivierung)</em>

en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
de_DE: JavaScript zusammenfassen kombiniert internes, externes und inline JS, um HTTP-Anfragen zu verringern. nicht empfohlen, falls deine Website mit HTTP/2 läuft. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Comments Cleanup
de_DE: Kommentare bereinigen

en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
de_DE: Kompatibilitätslisten werden einmal pro Woche heruntergeladen. Klicke den Button, falls du sie manuell aktualisieren willst. %1$sMehr Informationen%2$s

en: Compress image to make your website faster, all while maintaining image quality.
de_DE: Komprimiere Bilder, um deine Website schneller zu machen, unter Beibehaltung der Bildqualität.

en: Compress your images
de_DE: Komprimiere deine Bilder

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Congratulations!
de_DE: Glückwunsch!

en: Connection to Cloudflare failed
de_DE: Keine Verbindung mit Cloudflare möglich

en: Continue to the options to further optimize your site!
de_DE: Für weitere Optimierung kannst du deine Einstellungen bearbeiten!

en: Control Heartbeat
de_DE: Heartbeat kontrollieren

en: Control WordPress Heartbeat API
de_DE: WordPress-Heartbeat-API kontrollieren

en: Could not create the %2$s table in the database which is necessary for the Remove Unused CSS feature to work. Please reach out to <a href="%3$s">our support</a>.
de_DE: Konnte die Tabelle %2$s in der Datenbank nicht erstellen. Diese ist erforderlich für die Funktion Unbenutztes CSS entfernen. Bitte wende dich an <a href="%3$s">unseren Support</a>.

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
de_DE: Konnte keine Antwort von der Sucuri Firewall API erhalten.

en: Could not get updated lists from server.
de_DE: Konnte aktualisierte Listen nicht von Server abrufen.

en: Could not update lists.
de_DE: Konnte Listen nicht aktualisieren.

en: Create a debug log file.
de_DE: Eine Fehlerbehebungs-Protokolldatei erstellen.

en: Critical CSS file cannot be deleted
de_DE: Kritisches-CSS-Datei kann nicht gelöscht werden

en: Critical CSS file deleted successfully.
de_DE: Kritisches-CSS-Datei erfolgreich gelöscht.

en: Critical CSS file does not exist
de_DE: Kritisches-CSS-Datei existiert nicht

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
de_DE: Kritisches-CSS-Datei für Mobilgeräte kann nicht gelöscht werden

en: Critical CSS file for mobile does not exist
de_DE: Kritisches-CSS-Datei für Mobilgeräte existiert nicht

en: Critical CSS for %1$s not generated.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s nicht erzeugt.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
de_DE: Kritisches CSS für %1$s nicht erstellt. Fehler: %2$s

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s nicht erzeugt. Fehler: Die API gab eine leere Antwort zurück.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s nicht erzeugt. Fehler: Die API gab einen ungültige Antwortcode zurück.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s nicht erzeugt. Fehler: Der Zielordner konnte nicht erstellt werden.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s auf Mobilgeräten nicht erzeugt.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s auf Mobilgeräten nicht erzeugt. Fehler: Die API gab eine leere Antwort zurück.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s auf Mobilgeräten nicht erzeugt. Fehler: Die API gab einen ungültige Antwortcode zurück.

en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s auf Mobilgeräten nicht erzeugt. Fehler: Der Zielordner konnte nicht erstellt werden.

en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
de_DE: Kritisches CSS für %1$s hat die Zeit überschritten. Bitte ein wenig später erneut versuchen.

en: Critical CSS for %s generated.
de_DE: Kritisches CSS für %s erstellt.

en: Critical CSS for %s in progress.
de_DE: Kritisches CSS für %s in Bearbeitung.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
de_DE: Bei der Erzeugung von Kritischem CSS sind ein oder mehr Fehler aufgetreten.

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
de_DE: Kritisches CSS erstellt für %1$d von %2$d Seiten-Typen.

en: Critical CSS generation is currently running.
de_DE: Kritisches CSS wird gerade neu erstellt.

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
de_DE: Kritisches CSS wird gerade neu erstellt: %1$d von %2$d Seiten-Typen komplett. (Seite neu laden für aktuellen Stand)

en: Critical Path CSS
de_DE: Kritischer-CSS-Pfad

en: Critical Path CSS Generation Process
de_DE: Erzeugung des Kritischen-CSS-Pfads

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
de_DE: Curl ist auf deinem Server deaktiviert. Bitte deinen Hoster, es zu aktivieren. Dies ist erforderlich, damit das Cloudflare Add-on korrekt funktioniert.

en: Current site language:
de_DE: Aktive Sprache:

en: Current theme:
de_DE: Aktives Theme:

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
de_DE: Kann das Laden externer Dateien beschleunigen, besonders über eine mobilen Netzwerkverbindung.

en: Daily
de_DE: täglich

en: Database
de_DE: Datenbank

en: Database Cleanup
de_DE: Datenbank bereinigen

en: Database Optimization Process
de_DE: Datenbank-Optimierungsprozess

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
de_DE: Datenbank-Optimierung abgeschlossen. Alles war bereits optimiert!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
de_DE: Datenbank-Optimierung abgeschlossen. Folgende Elemente wurden optimiert:

en: Database optimization process is running
de_DE: Datenbank wird optimiert.

en: Days
de_DE: Tage

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Debug mode
de_DE: Fehlerbehebungsmodus

en: Default Lists
de_DE: Standardlisten

en: Defer JS
de_DE: Verzögertes JS (defer)

en: Defer JavaScript Files
de_DE: JavaScript-Dateien aufschieben

en: Delay JS Exclusion Lists
de_DE: Listen für die Verzögerung von JS

en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
de_DE: JS verzögern ist momentan in %1$s aktiviert. Wenn du das Verzögern von JS von WP Rocket benutzen willst, deaktiviere %1$s

en: Delay JavaScript execution
de_DE: JavaScript-Ausführung verzögern

en: Development mode
de_DE: Entwicklungsmodus

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
de_DE: Das Deaktivieren der Heartbeat-Aktivität kann dazu führen, dass Plugins und Themes, die diese API benutzen, nicht mehr funktionieren.

en: Dismiss this notice
de_DE: Diese Meldung ausblenden

en: Do not limit
de_DE: Nicht beschränken

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
de_DE: Möchtest du unseren abgesicherten Modus benutzen, um Probleme mit WP Rocket zu untersuchen?

en: Docs
de_DE: Dokumentation

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
de_DE: Keine Bange. Das Cachen der Seiten durch WP Rocket und die Einstellungen werden weiterhin korrekt funktionieren.

en: Download a backup file of your settings
de_DE: Einstellungen herunterladen

en: Download settings
de_DE: Einstellungen herunterladen

en: Download the zip file
de_DE: zip-Datei herunterladen

en: Easy configuration: the %1$sbest CDN settings%2$s are automatically applied
de_DE: Einfache Konfiguration: Die %1$sbesten CDN-Einstellungen%2$s werden automatisch angewendet

en: Email address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Enable Content Delivery Network
de_DE: Content Delivery Network aktivieren

en: Enable Google Font Optimization
de_DE: Google-Font-Optimierung aktivieren

en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
de_DE: Asynchrones Laden von CSS in den WP-Rocket-Einstellungen aktivieren

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
de_DE: Asynchrones Laden von CSS in den Optionen oben aktivieren

en: Enable caching for logged-in WordPress users
de_DE: Caching für angemeldete WordPress-Benutzer/-innen aktivieren

en: Enable caching for mobile devices
de_DE: Caching für mobile Geräte aktivieren

en: Enable for iframes and videos
de_DE: Für iframes und Video aktivieren

en: Enable for images
de_DE: Für Bilder aktivieren

en: Enable link preloading
de_DE: Vorladen von Links aktivieren

en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
de_DE: Aktiviere diese Option, falls du möchtest, dass WP Rocket WebP-Bilder an kompatible Browser ausliefert. Bitte bedenke, dass WP Rocket keine WebP-Bilder für dich erstellen kann. Dür das Erstellen von WebP-Bildern empfehlen wir %1$sImagify%2$s. %3$sMehr erfahren%2$s

en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
de_DE: Endurance Cache ist momentan aktiviert, was Probleme mit dem Cache von WP Rocket verursacht. Bitte stelle den Endurance Cache cache level auf der Seite %1$sEinstellungen > Allgemein%2$sauf „Aus“ (Level 0), um Probleme zu verhindern.

en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
de_DE: Fehler beim Versuch, die Sucuri Firewall API zu kontaktieren. Fehlermeldung war: %s

en: Error: %1$s
de_DE: Fehler: %1$s

en: Every %d Minutes
de_DE: Alle %d Minuten

en: Every minute
de_DE: Jede Minute

en: Exclude URLs
de_DE: URLs ausschließen

en: Exclude files from CDN
de_DE: Dateien vom CDN ausschließen

en: Excluded CSS Files
de_DE: CSS-Ausnahmen

en: Excluded Delay JavaScript Files
de_DE: Ausgenommene verzögerte JavaScript-Dateien

en: Excluded Inline JavaScript
de_DE: Ausgenommenes Inline JavaScript

en: Excluded JavaScript Files
de_DE: JavaScript-Ausnahmen

en: Excluded images or iframes
de_DE: Bilder- oder iframes-Ausnahmen

en: Expiration Date
de_DE: Ablaufdatum

en: Export settings
de_DE: Einstellungen exportieren

en: Facing an issue?
de_DE: Du hast ein Problem?

en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
de_DE[0]: Erkennung des folgenden Erfordernisses in deinem Theme fehlgeschlagen: Schließe %1$s.
de_DE[1]: Erkennung der folgenden Erfordernisse in deinem Theme fehlgeschlagen: Schließe %1$s.

en: Fallback critical CSS
de_DE: Alternatives Kritisches CSS

en: File Optimization
de_DE: Datei-Optimierung

en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
de_DE: Dateigröße: %1$s. Anzahl Einträge: %2$s.

en: Finding the Best Settings for Your Site
de_DE: So findest du die besten Einstellungen für deine Website

en: Fine-tune cache rules
de_DE: Cache-Regeln abstimmen

en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
de_DE: Folge diesem %1$s oder kontaktiere %2$s, um die Maschine zum Laufen zu bringen.

en: Fonts to preload
de_DE: Vorzuladende Fonts

en: For compatibility and best results, this option is disabled when Remove unused CSS is enabled.
de_DE: Diese Option ist aus Gründen der Kompatibilität und für beste Ergebnisse deaktiviert, wenn Unbenutztes CSS entfernen aktiv ist.

en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
de_DE: Diese Option ist aus Gründen der Kompatibilität und für beste Ergebnisse deaktiviert, wenn die Option zum Verzögern der Ausführung von JavaScript aktiv ist.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
de_DE: Für optimale Leistung wird das Hinzufügen folgender Zeilen in deine .htaccess-Datei empfohlen (nicht erforderlich):

en: Force deactivation
de_DE: Deaktivierung forcieren

en: Forever
de_DE: immer

en: Frequency
de_DE: Durchführung

en: Frequently Asked Questions
de_DE: Häufig gestellte Fragen

en: Generate Mobile Specific CPCSS
de_DE: Spezifisches CPCSS für Mobilgeräte erzeugen

en: Generate Specific CPCSS
de_DE: Spezifisches CPCSS erzeugen

en: Generate cache files, preload fonts
de_DE: Cache-Dateien generieren, Fonts vorladen

en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
de_DE: Spezifischen Kritischen-CSS-Pfad für diesen Beitrag erzeugen. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
de_DE: Erzeugt CSS für den kritischen Pfad und lädt CSS asynchron. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Get RocketCDN
de_DE: Hol dir RocketCDN

en: Get Started
de_DE: Erste Schritte

en: Get help, account info
de_DE: Konto-Übersicht, Hilfe

en: Getting Started
de_DE: Erste Schritte

en: Getting Started with WP Rocket
de_DE: Erste Schritte mit WP Rocket

en: Getting started and how to videos
de_DE: Erste Schritte und Einführungsvideos

en: Go back
de_DE: Zurück gehen

en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
de_DE: Gehe zu den %1$sEinstellungen von WP Rocket%2$s, um den Fortschritt zu beobachten.

en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
de_DE: Google-Fonts werden jetzt auf deiner Website optimiert. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
de_DE: Ungültige Antwort von der Sucuri Firewall API erhalten.

en: Has version %s caused an issue on your website?
de_DE: Hat Version %s ein Problem auf deiner Website verursacht?

en: High performance Content Delivery Network (CDN) with %1$sunlimited bandwidth%2$s
de_DE: Hochleistungs-Content-Delivery-Network (CDN) mit %1$sunbegrenzter Bandbreite%2$s

en: Hours
de_DE: Stunden

en: How External Content Slows Your Site
de_DE: So verlangsamen externe Inhalte deine Website

en: How Preloading Works
de_DE: So funktioniert das Vorladen

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
de_DE: So prüfst du, ob WP Rocket deine Website cacht.

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
de_DE: So findest du das richtige auszunehmende JavaScript

en: How to Measure the Speed of Your Site
de_DE: So misst du die Geschwindigkeit deiner Website

en: How to correctly measure your website’s loading time
de_DE: Ladezeiten deiner Website korrekt messen

en: How to improve CLS with WP Rocket
de_DE: Wie man CLS mit WP Rocket verbessert

en: How to improve FID with WP Rocket
de_DE: Wie man FID mit WP Rocket verbessert

en: How to improve LCP with WP Rocket
de_DE: Wie man LCP mit WP Rocket verbessert

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
de_DE: %1$s %2$sGZIP-Komprimierung%3$s kollidiert mit WP Rocket %2$sGZIP-Komprimierung%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
de_DE: %1$s %2$sasset optimization%3$s kollidiert mir WP Rockets %2$sDatei-Optimierung%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
de_DE: %1$s %2$sBrowser-Caching%3$s kollidiert mit WP Rocket %2$sBrowser-Caching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
de_DE: %1$s %2$sdisable emoji%3$s kollidiert mit WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
de_DE: %1$s %2$sSeiten-Caching%3$s kollidiert mit WP Rocket %2$sSeiten-Caching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
de_DE[0]: Bitte deaktiviere die folgende %s Option, die mit Funktionen von WP Rocket kollidert:
de_DE[1]: Bitte deaktiviere die folgenden %s Optionen, die mit Funktionen von WP Rocket kollideren:

en: Hurry Up! Deal ends in:
de_DE: Beeil dich! Das Angebot endet in:

en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
de_DE: Ich erlaube dem Entwicklungsteam von WP Rocket, anonyme Daten aus meiner Installation zum Zweck der Produktverbesserung zu erheben. %1$sWelche Daten werden gesammelt?%2$s

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
de_DE: Du musst diese Einstellung aktivieren, wenn Varnish auf deinem Server aktiv ist.

en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
de_DE: Falls das Problem weiter besteht, %1$skontaktiere bitte den Support%2$s.

en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
de_DE: Falls das zu Schwierigkeiten führt, stelle die Standardexklusionen wieder her, die du %1$shier%2$s findest

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
de_DE: Wenn eine Aktualisierung nicht möglich ist, kannst du das Button weiter unten klicken, um die vorherige Version von WP Rocket wiederherzustellen.

en: If you are using any of the following plugins/themes/services you can prevent that, by selecting them below.
de_DE: Falls du folgende Plugins/Themes/Dienste benutzt, kannst du das verhindern, indem du sie unten auswählst.

en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
de_DE: Falls du noch kein WP-Rocket-Konto hast, %1$skaufe bitte eine Lizenz%2$s.

en: If you have problems after activating this option, copy and paste the default exclusions to quickly resolve issues:
de_DE: Falls du nach dem Aktivieren dieser Funktion Probleme bekommst, kopiere die Standardexklusionen und füge sie ein, um diese schnell zu beheben:

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
de_DE: Falls du nach der Aktivierung dieser Einstellung Unregelmäßigkeiten auf deiner Website bemerken solltest, deaktiviere sie einfach wieder, und deine Site wird wieder normal aussehen.

en: Image Dimensions
de_DE: Bildabmessungen

en: Image Optimization
de_DE: Bildoptimierung

en: Images
de_DE: Bilder

en: Imagify Plugin Page
de_DE: Imagify-Plugin-Seite

en: Import settings
de_DE: Einstellungen importieren

en: Import, Export, Rollback
de_DE: Import, Export, Wiederherstellung

en: Improve browser compatibility for WebP images.
de_DE: Browserkompatibilität für WebP-Bilder verbessern

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
de_DE: Verbessert die Leistung von Fonts und kombiniert mehrere Font-Anfragen, um die Anzahl von HTTP-Anfragen zu verringern.

en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
de_DE: Verbessert die Leistung durch das Verzögern des Ladens von JavaScript-Dateien bis zur ersten Benutzerinteraktion (z.&nbsp;B: Scrollen, Klicken). %1$sMehr erfahren%2$s

en: Improves performance by helping browsers discover fonts in CSS files. %1$sMore info%2$s
de_DE: Optimiert die Leistung, indem es Browsern hilft, Fonts in CSS-Dateien zu entdecken. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
de_DE: Ungültige Cloudflare Zone ID.

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
de_DE: Ungültige Cloudflare-E-Mail-Adresse oder API-Schlüssel.

en: Install Imagify
de_DE: Imagify installieren

en: Install Imagify for Free
de_DE: Imagify kostenfrei installieren

en: Integrate your CDN
de_DE: CDN integrieren

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
de_DE: Integriere dein Cloudflare-Konto mit diesem Add-on.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
de_DE: Interne Skripte werden standardmäßig ausgeschlossen, um Probleme zu verhindern. Entferne sie, um diese Funktion voll auszureizen.

en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
de_DE: Es kann die tatsächliche und empfundene Ladezeit verbessern, weil Bilder, iframes und Videos erst geladen werden, wenn sie in den Viewport kommen (oder in die Nähe). Das verringert auch die Anzahl der HTTP-Anfragen. %1$sMehr erfahren%2$s

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
de_DE: Ein guter Ausgangspunkt, um die häufigsten Probleme zu lösen.

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
de_DE: Es ist nicht immer notwendig, WP Rocket zu deaktivieren, wenn es Probleme gibt. Die meisten Probleme können behoben werden, indem nur einige Optionen deaktiviert werden.

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
de_DE: Wie es aussieht, ist deine Domain nicht auf Cloudflare eingerichtet.

en: JavaScript Files
de_DE: JavaScript-Dateien

en: LazyLoad for iframes/videos
de_DE: LazyLoad für iframes und Videos

en: LazyLoad for images
de_DE: LazyLoad für Bilder

en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
de_DE: LazyLoad für Bilder ist aktuell aktiviert in %2$s. Falls du die LazyLoad-Funktion von %1$s benutzen willst, deaktivere diese Option in %2$s.

en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
de_DE: LazyLoad ist momentan in %2$s aktiviert. Wenn du die LazyLoad-Funktion von WP Rocket benutzen willst, deaktiviere diese Option in %2$s.

en: LazyLoad, image dimensions
de_DE: LazyLoad, Bildabmessungen

en: Learn More
de_DE: Mehr erfahren

en: Learn about optimal WP Rocket settings for mobile.
de_DE: Mehr über optimale WP-Rocket-Einstellungen für Mobilgeräte erfahren.

en: Learn more
de_DE: Mehr erfahren

en: Learn more about RocketCDN
de_DE: Erfahre mehr über RocketCDN

en: Learn more.
de_DE: Mehr erfahren.

en: License
de_DE: Lizenz

en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
de_DE: Überprüfung der Lizenz fehlgeschlagen. Unser Server konnte die Anfrage von deiner Website nicht verarbeiten.

en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
de_DE: Überprüfung der Lizenz fehlgeschlagen. Dieses Benutzerkonto existiert nicht in unserer Datenbank.

en: License validation failed. This user account is blocked.
de_DE: Lizenzprüfung fehlgeschlagen. Dieses Benutzerkonto ist gesperrt.

en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
de_DE: Überprüfung der Lizenz fehlgeschlagen. Du benutzt möglicherweise eine „nulled“ Version des Plugins. Bitte tue folgendes:

en: License validation failed: %s
de_DE: Prüfung der Lizenz fehlgeschlagen: %s

en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
de_DE: Links vorladen optimiert die wahrgenommene Ladezeit, indem eine verlinkte Seite bereits geladen wird, sobald sich der Mauszeiger eines Benutzers über einem Link befindet. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Lists are successfully updated.
de_DE: Listen wurden erfolgreich aktualisiert.

en: Lists are up to date.
de_DE: Listen sind aktuell.

en: Load CSS asynchronously
de_DE: CSS-Dateien asynchron laden

en: Load CSS asynchronously for mobile
de_DE: CSS-Dateien für Mobilgeräte asynchron laden

en: Load JavaScript deferred
de_DE: JavaScript verzögert laden

en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
de_DE: Entfernt rendering-blockierendes JavaScript, kann die Ladezeit verbessern. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
de_DE: Melde dich auf deinem WP-Rocket-%1$sKonto%2$s an

en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
de_DE: Stelle sicher, dass du eine aktive %1$sWP-Rocket-Lizenz%2$s hast.

en: Media
de_DE: Medien

en: Minify CSS files
de_DE: CSS minifizieren

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
de_DE: Entfernt Leerzeilen und Kommentare zur Reduzierung der Datei-Größe.

en: Minify JavaScript files
de_DE: JavaScript minifizieren

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
de_DE: Entfernt Leerzeilen und Kommentare zur Reduzierung der Datei-Größe.

en: Minify/combine CSS
de_DE: CSS minifizieren/zusammenfassen

en: Minify/combine JS
de_DE: JS minifizieren/zusammenfassen

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Missing Cloudflare Zone ID.
de_DE: Fehlende Cloudflare Zone ID.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
de_DE: CPCSS-Erzeugung für Mobilgeräte nicht aktiviert.

en: Mobile Cache
de_DE: Mobiler Cache

en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
de_DE: Kritisches-CSS-Datei für Mobilgeräte für %1$s nicht erzeugt.

en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
de_DE: Kritisches-CSS-Datei für Mobilgeräte für %1$s hat die Zeit überschritten. Bitte ein wenig später erneut versuchen.

en: Mobile Critical CSS for %s generated.
de_DE: Kritisches-CSS-Datei für Mobilgeräte für %s erzeugt.

en: Modify options
de_DE: Einstellungen bearbeiten

en: Monthly
de_DE: monatlich

en: More details
de_DE: Weitere Einzelheiten

en: More info
de_DE: Mehr erfahren

en: More on Imagify:
de_DE: Mehr über Imagify:

en: Most modern themes are responsive and should work without a separate cache. Enable this only if you have a dedicated mobile theme or plugin. %1$sMore info%2$s
de_DE: Die meisten modernen Themes sind responsiv und sollten ohne einen separaten Cache arbeiten. Aktiviere dies nur, falls du ein spezielles Mobil-Theme oder -Plugin benutzt. %1$sMehr erfahren%2$s

en: My Account
de_DE: Mein Konto

en: My Status
de_DE: Mein Status

en: Need Help?
de_DE: Brauchst du Hilfe?

en: Never Cache Cookies
de_DE: Nie cachen (Cookies)

en: Never Cache URL(s)
de_DE: Nie cachen (URLs)

en: Never Cache User Agent(s)
de_DE: Nie cachen (User Agents)

en: Never cache this page
de_DE: Diese Seite niemals cachen

en: New!
de_DE: Neu!

en: Next Billing Date
de_DE: Nächste Rechnungsstellung

en: No Subscription
de_DE: Kein Abonnement

en: No domain available in your Cloudflare account
de_DE: Keine Domain in deinem Cloudflare-Konto verfügbar

en: No, deactivate and snooze this message for
de_DE: Nein, diese Meldung deaktivieren und abstellen für

en: No, thanks
de_DE: Nein, danke

en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
de_DE: Nicht erforderlich für Dienste wie Cloudflare und Sucuri. Bitte sieh dir unsere verfügbaren %1$sAdd-ons%2$s an.

en: OPcache purge failed.
de_DE: OPcache leeren fehlgeschlagen.

en: OPcache successfully purged
de_DE: OPcache erfolgreich geleert

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
de_DE: Eine Datenbank-Optimierung kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
de_DE: One-Click Add-ons erweitern den Funktionsumfang ohne weitere Konfiguration. Aktiviere sie einfach, indem du den Schalter auf „An“ umlegst.

en: One-click exclusions
de_DE: Ein-Klick-Exklusionen

en: Optimal settings
de_DE: Optimale Einstellungen

en: Optimize
de_DE: Optimieren

en: Optimize CSS & JS
de_DE: CSS und JS optimieren

en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
de_DE: Funktionen zur optimierten CSS-Darstellung sind auf lokalen Umgebungen deaktiviert. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Optimize CSS delivery
de_DE: CSS-Darstellung optimieren

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
de_DE: CSS-Darstellung optimieren eliminiert rendering-blockierendes CSS auf deiner Website. Nur eine Methode kann ausgewählt werden. Unbenutztes CSS entfernen wird für die beste Leistung empfohlen, aber kann nur von Benutzern mit einer aktiven Lizenz eingesetzt werden.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
de_DE: CSS-Darstellung optimieren eliminiert rendering-blockierendes CSS auf deiner Website. Nur eine Methode kann ausgewählt werden. Nicht benutztes CSS entfernen wird für die beste Leistung empfohlen.

en: Optimize Google Fonts
de_DE: Google Fonts optimieren

en: Optimize Tables
de_DE: Tabellen optimieren

en: Optimize, reduce bloat
de_DE: Aufräumen, optimieren

en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
de_DE: Unser Rat? Anstelle WP Rocket zu deaktivieren, benutze unseren %1$sAbgesicherten Modus%2$s, um LazyLoad, Datei-Optimierung und CDN-Optionen schnell zu deaktivieren. Prüfe dann, ob dein Problem behoben ist.

en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
de_DE: PHP %1$s. Um diese Version von WP Rocket zu nutzen, frage bei deinem Webhosting nach einer Aktualisierung deines Servers auf PHP %1$s oder höher.

en: PHP version number:
de_DE: PHP-Versionsnummer:

en: Passing the Core Web vitals
de_DE: Core Web Vitals meistern

en: Please %1$scontact support%2$s.
de_DE: %1$sKontaktiere bitte den Support%2$s.

en: Please contact your host to check if CRON is working.
de_DE: Bitte kontaktiere deinen Hoster, um zu prüfen, ob CRON funktioniert.

en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
de_DE: Lies bitte %1$sdiese Anleitung%2$s für weitere Informationen.

en: Plugin install failed.
de_DE: Plugin-Installation fehlgeschlagen.

en: Plugin installed successfully.
de_DE: Plugin erfolgreich installiert.

en: Plugin names of all active plugins
de_DE: Plugin-Namen aller aktiven Plugins

en: Post Cleanup
de_DE: Beiträge/Seiten bereinigen

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
de_DE: Revisionen, Entwürfe und Papierkorb werden endgültig gelöscht. Nicht aktivieren, wenn du Revisionen und Entwürfe noch benötigst!

en: Prefetch DNS Requests
de_DE: DNS-Prefetch

en: Preload
de_DE: Cache füllen

en: Preload Cache
de_DE: Cache füllen

en: Preload Fonts
de_DE: Fonts vorladen

en: Preload Links
de_DE: Links vorladen

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
de_DE: Cache füllen via Jetpack-Sitemap

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
de_DE: Gib deinen API-Schlüssel an, um auch den Sucuri-Cache zu leeren, sobald der Cache von WP Rocket geleert wird.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
de_DE: Damit du den Cloudflare-Cache leeren und die optimalen Einstellungen für WP Rocket auswählen kannst, gib hier die folgenden in deinem Cloudflare-Konto hinterlegten Daten ein: E-Mail-Adresse, globaler API-Schlüssel, Domain

en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
de_DE: Für den Fall, dass das automatisch erstellte Kritische CSS unvollständig ist. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Publish the %s
de_DE: %s veröffentlichen

en: Purge RocketCDN cache
de_DE: RocketCDN-Cache leeren

en: Purge Sucuri cache
de_DE: Sucuri-Cache leeren

en: Purge this URL
de_DE: Entferne diese URL aus dem Cache

en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
de_DE: Leert von RocketCDN gecachte Ressourcen für deine Website. %s

en: Purges cached resources for your website. %s
de_DE: Löscht alle von Cloudflare gecachten Dateien deiner Website. %s

en: Quick Actions
de_DE: Nützliche Links

en: Rank Math XML sitemap
de_DE: Rank Math XML Sitemap

en: Re-install version %s
de_DE:  Version %s wiederherstellen

en: Read more
de_DE: Mehr erfahren

en: Read our guide
de_DE: Lies unsere Anleitung

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
de_DE: Lies die %1$sDokumentation%2$s für weitere Hinweise.

en: Read the documentation
de_DE: Lies die Dokumentation

en: Reduce activity
de_DE: Aktivität verringern

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
de_DE: Reduziere auf 10 Stunden oder weniger, falls du Probleme bemerkst, die periodisch aufzutreten scheinen. %1$sWarum?%2$s

en: Reduce or disable Heartbeat activity
de_DE: Verringern oder Deaktivieren der Heartbeat-Aktivität

en: Reduce this banner
de_DE: Dieses Banner verkleinern

en: Reduces overhead of database tables
de_DE: Reduziert den Umfang von Datenbank-Tabellen.

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
de_DE: Das Verringern der Aktivität wird die Heartbeat-Frequenz von einem Schlag pro Minute auf einen alle 2 Minuten verringern.

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
de_DE: Das Verringern oder Deaktivieren der Heartbeat-API-Aktivität kann dabei helfen, manche Ressourcen deines Servers einzusparen.

en: Refresh info
de_DE: Anzeige aktualisieren

en: Regenerate Critical CSS
de_DE: Kritisches CSS neu generieren

en: Regenerate Critical Path CSS
de_DE: Kritisches CSS neu generieren

en: Regenerate specific CPCSS
de_DE: Spezifisches CPCSS neu erzeugen

en: Reinstall
de_DE: Neu installieren

en: Reinstall version %s
de_DE:  Version %s wiederherstellen

en: Relative protocol
de_DE: Relatives Protokoll

en: Remove Unused CSS
de_DE: Nicht benutztes CSS entfernen

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
de_DE: Unbenutztes-CSS-entfernen ist derzeit in Perfmatters aktiv. Falls du die Funktion Unbenutztes-CSS-entfernen von WP Rocket benutzen willst, deaktiviere diese Option in Perfmatters.

en: Remove Used CSS Cache
de_DE: Cache für benutztes CSS entfernen

en: Remove all cached files
de_DE: Alle Cache-Dateien entfernen

en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
de_DE: Entfernt nicht benutztes CSS pro Seite und hilft, die Größe der Seite und die Anzahl von HTTP-Anfragen zu reduzieren. Empfohlen für die beste Leistung. Ausführlich testen! %1$sMehr erfahren%2$s

en: Renew before it is too late, you will only pay %1$s%2$s%3$s!
de_DE: Erneuere, bevor es zu spät ist, du bezahlst nur %1$s%2$s%3$s!

en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
de_DE: Jetzt erneuern, bevor es zu spät ist. Du bezahlst nur %1$s%3$s%2$s.

en: Renew now
de_DE: Jetzt erneuern

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
de_DE: Erneuere mit einem %1$s%2$s Rabatt%3$s, bevor es zu spät ist, du bezahlst nur %1$s%4$s%3$s!

en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %4$s%5$s%6$s!
de_DE: Erneuere mit einen %1$s%2$s Rabatt%3$s, bevor es zu spät ist. Du bezahlst nur %4$s%5$s%6$s!

en: Renew your license for 1 year now and get %1$s%3$s OFF%2$s immediately: you will only pay %1$s%4$s%2$s!
de_DE: Erneuere deine Lizenz jetzt für 1 Jahr und erhalte sofort %1$s%3$s%2$s Rabatt: Du bezahlst nur %1$s%4$s%2$s!

en: Renew your license for 1 year now at %1$s%3$s%2$s.
de_DE: Erneuere deine Lizenz jetzt für 1 Jahr auf %1$s%3$s%2$s.

en: Replace YouTube iframe with preview image
de_DE: YouTube iframe durch Vorschaubild ersetzen

en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
de_DE: YouTube-iframe mit Vorschaubild austauschen ist nicht kompatibel mit %2$s.

en: Replace site's hostname with:
de_DE: Ersetze den Hostnamen der Seite mit:

en: Requested post does not exist.
de_DE: Angeforderter Beitrag existiert nicht.

en: Revert back to the default CPCSS
de_DE: Zum Standard-CPCSS zurückkehren

en: Review of Image Compression Plugins
de_DE: Überblick über Plugins zur Bildkomprimierung

en: Revisions
de_DE: Revisionen

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
de_DE: Rocket Add-ons erweitern den Funktionsumfang um zusätzliche Features.

en: RocketCDN cache purge failed: %s.
de_DE: RocketCDN Cache leeren fehlgeschlagen: %s.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
de_DE: RocketCDN Cache leeren fehlgeschlagen: Fehlender Identifier-Parameter.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
de_DE: RocketCDN Cache leeren fehlgeschlagen: Fehlendes Benutzer-Token.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
de_DE: RocketCDN Cache leeren fehlgeschlagen: Die API gab eine leere Antwort zurück.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
de_DE: RocketCDN Cache leeren fehlgeschlagen: Die API gab einen unerwarteten Antwortcode zurück.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
de_DE: RocketCDN Cache leeren fehlgeschlagen: Die API gab eine unerwartete Antwort zurück.

en: RocketCDN cache purge successful.
de_DE: RocketCDN-Cache erfolgreich geleert.

en: RocketCDN disabled
de_DE: RocketCDN deaktiviert

en: RocketCDN enabled
de_DE: RocketCDN aktiviert

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
de_DE: RocketCDN ist momentan nicht verfügbar. Bitte später erneut versuchen.

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
de_DE: RocketCDN ist nicht für lokale Domains und Staging-Sites verfügbar.

en: Rollback
de_DE: Wiederherstellung

en: SEOPress XML sitemap
de_DE: SEOPress XML Sitemap

en: Save $%s
de_DE: $%s speichern

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save Changes and Optimize
de_DE: Änderungen speichern und optimieren

en: Save and optimize
de_DE: Speichern und optimieren

en: Schedule Automatic Cleanup
de_DE: Automatische Bereinigung terminieren

en: Scheduled Cache Purge
de_DE: Geplantes Leeren des Caches

en: Scheduled Database Optimization
de_DE: Geplante Datenbank-Optimierung

en: Seconds
de_DE: Sekunden

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
de_DE: Sensible Seiten, wie zum Beispiel eigene Login-/Logout-Seiten, sollten vom Cache ausgeschlossen werden.

en: Separate cache files for mobile devices
de_DE: Separater Cache für mobile Geräte

en: Server type:
de_DE: Server-Typ:

en: Set Up the Cloudflare Add-on
de_DE: Cloudflare Add-on einrichten

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Settings import failed:
de_DE: Import der Einstellungen fehlgeschlagen:

en: Settings import failed: incorrect filename.
de_DE: Import fehlgeschlagen: nicht unterstützter Dateiname.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
de_DE: Import fehlgeschlagen: nicht unterstütztes Dateiformat.

en: Settings import failed: no file uploaded.
de_DE: Import fehlgeschlagen: keine Datei hochgeladen.

en: Settings import failed: unexpected file content.
de_DE: Import der Einstellungen fehlgeschlagen: Unerwarteter Dateiinhalt.

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
de_DE: Importieren der Einstellungen fehlgeschlagen: Dir fehlen die entsprechenden Berechtigungen.

en: Settings imported and saved.
de_DE: Einstellungen importiert und gespeichert.

en: Settings saved.
de_DE: Einstellungen gespeichert.

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
de_DE: Sollte ausschließlich mit Flexible SSL von Cloudflare genutzt werden. URLs statischer Dateien (CSS, JS, Bilder) werden auf // anstatt http:// oder https:// umgeschrieben.

en: Show Sidebar
de_DE: Seitenleiste einblenden

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
de_DE: Sitemap-Preload: %d Seiten gecacht.

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
de_DE: Sitemap-Preload: %d Seiten wurden bis jetzt in den Cache geladen.  (Seite neu laden für aktuellen Stand)

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
de_DE: Entschuldigung! Das Hinzufügen von /(.*) in Erweiterte Regeln > Nie cachen (URLs) wurde nicht gespeichert, weil es das Caching und die Optimierungen für jede Seite deiner Website deaktiviert.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
de_DE: Du hast leider keine Berechtigung, das zu tun.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
de_DE: Du hast leider keine Berechtigung, Plugins auf dieser Website zu installieren.

en: Spam Comments
de_DE: Spam-Kommentare

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
de_DE: Spam und Kommentare im Papierkorb werden endgültig gelöscht.

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
de_DE: Gib CSS-Dateinamen, IDs oder Klassen an, die nicht entfernt werden sollen (eine pro Zeile).

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
de_DE: URL(s) von Dateien, die nicht von einem CDN ausgeliefert werden sollen (eine pro Zeile).

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
de_DE: URLs von CSS-Dateien, die von der Minifizierung und Zusammenführung ausgenommen werden sollen (eine pro Zeile).

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
de_DE: URLs von JavaScript-Dateien, die von der Minifizierung und Zusammenführung ausgenommen werden sollen (eine pro Zeile).

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
de_DE: URLs von Seiten oder Beiträgen, die niemals gecacht werden sollen (eine pro Zeile)

en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
de_DE: URLs oder Schlüsselwörter von JavaScript-Dateien, die von der Verzögerung ausgenommen werden sollen (eine pro Zeile) %1$sMehr erfahren%2$s

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
de_DE: URLs oder Schlüsselwörter, die Inline- oder JavaScript-Dateien identifizieren, die nicht verzögert ausgeführt werden sollen (eine pro Zeile).

en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
de_DE: Gib URLs ein, die von der Vorladen-Funktion ausgeschlossen werden sollen (eine pro Zeile). %1$sMehr erfahren%2$s

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
de_DE: URLs, deren Cache immer mit gelöscht werden sollte, sobald andere Beiträge oder Seiten aktualisiert werden (eine pro Zeile)

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
de_DE: Vorzeitig aufzulösende externe Domains (kein <code>http:</code>, eine pro Zeile)

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
de_DE: Gib vollständige oder Teile von Cookie-IDs an, die das Caching einer Seite verhindern sollen, sobald sie im Browser des Besuchers gesetzt sind (eine pro Zeile)

en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
de_DE: Schlüsselwörter (z.&nbsp;B: Bild-Dateiname, CSS-Klasse, Domain) von dem Bild- oder iframe-Code, die ausgenommen werden sollen (eine pro Zeile). %1$sMehr erfahren%2$s

en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
de_DE: Muster von Inline JavaScript, die von der Zusammenführung ausgenommen werden sollen (eine pro Zeile). %1$sMehr erfahren%2$s

en: Specify query strings for caching (one per line)
de_DE: Query Strings, die gecacht werden sollen (einer pro Zeile)

en: Specify the CNAME(s) below
de_DE: CNAME(s) des CDNs hier eintragen

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
de_DE: Zeitangabe, nach welcher der globale Cache geleert wird<br>(0 = unbegrenzt)

en: Specify urls of the font files to be preloaded (one per line). Fonts must be hosted on your own domain, or the domain you have specified on the CDN tab.
de_DE: URLs von Font-Dateien, die vorgeladen werden sollen (eine pro Zeile). Fonts müssen auf deiner eigenen Domain gehostet sein, oder auf der Domain, die du im CDN-Tab angegeben hast.

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
de_DE: User Agent Strings, die niemals gecachte Seiten sehen sollten (einer pro Zeile)

en: Speed Up More Websites
de_DE: Weitere Websites beschleuigen

en: Speed up your site for mobile visitors.
de_DE: Beschleunige deine Site auf mobilen Geräten.

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
de_DE: Beschleunige deine Website und booste dein SEO, indem du deine Bilder mit Imagify verlustfrei optimierst.

en: Speed up your website thanks to:
de_DE: Beschleunige deine Website dank:

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network!
de_DE: Beschleunige deine Website mit RocketCDN, WP Rockets Content Delivery Network!

en: Speed up your website with RocketCDN, WP Rocket’s Content Delivery Network.
de_DE: Beschleunige deine Website mit RocketCDN, WP Rockets Content Delivery Network.

en: Static Files
de_DE: Statische Dateien

en: Still cannot find a solution?
de_DE: Noch keine Lösung gefunden?

en: Stop Preload
de_DE: Vorladen beenden

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
de_DE: Sende eine Support-Anfrage und lass dir von unseren freundlichen und kompetenten Rocketeers helfen.

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
de_DE: API-Schlüssel finden

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>:
de_DE: Firewall API-Schlüssel (für Plugin), muss im Format <code>{32 Zeichen}/{32 Zeichen}</code> sein:

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
de_DE: Sucuri Add-on: Der API-Schlüssel für die Sucuri-Firewall muss im Format <code>{32 Zeichen}/{32 Zeichen}</code> sein:

en: Sucuri cache purge error: %s
de_DE: Sucuri-Cache Fehler beim Leeren: %s

en: Sucuri credentials
de_DE: Sucuri-Zugangsdaten

en: Sucuri firewall API key is invalid.
de_DE: Sucuri Firewall API-Schlüssel ist ungültig.

en: Sucuri firewall API key was not found.
de_DE: Sucuri Firewall API-Schlüssel wurde nicht gefunden.

en: Support
de_DE: Hilfe

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
de_DE: Sucuri-Cache mit diesem Add-on synchronisieren.

en: Tables
de_DE: Tabellen

en: Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to Plus or Infinite!%5$s | Take advantage of %1$s to speed up more websites:%2$s get a %3$s%4$s off%5$s for %3$supgrading your license to Infinite!%5$s
de_DE[0]: Nutze den Vorteil von %1$s, um mehrere Websites zu beschleunigen: %2$sErhalte einen%3$s%4$s Rabatt%5$s für %3$sein Upgrade deiner Lizenz auf Plus oder Infinite!%5$s
de_DE[1]: Nutze den Vorteil von %1$s, um mehrere Websites zu beschleunigen:%2$s Erhalte einen%3$s%4$s Rabatt%5$s für %3$sein Upgrade deiner Lizenz auf Infinite!%5$s

en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
de_DE: Aktiviert vorübergehend den Entwicklungsmodus auf deiner Website. Diese Einstellung wird nach 3 Stunden automatisch deaktiviert. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Test and Improve Google Core Web Vitals for WordPress.
de_DE: Google Core Web Vitals für WordPress testen und verbessern.

en: Thank you!
de_DE: Danke!

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
de_DE: Die Funktion CSS-Darstellung optimieren ist deaktiviert.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
de_DE: Die Funktionen Unbenutztes CSS entfernen und CSS-Dateien asynchron laden sind großartige Optionen, um Empfehlungen von PageSpeed Insights umzusetzen und die Leistung deiner Website zu verbessern.

en: The SEO Framework XML sitemap
de_DE: The SEO Framework XML Sitemap

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
de_DE: Der Sucuri-Cache wird geleert. Bedenke, dass es bis zu zwei Minuten dauern kann, bis er völlig geleert ist.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
de_DE: Die Sucuri Firewall API hat einen unbekannten Fehler gemeldet.

en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
de_DE[0]: Die Sucuri Firewall API hat folgenden Fehler zurückgegeben: %s
de_DE[1]: Die Sucuri Firewall API hat folgende Fehler zurückgegeben: %s

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
de_DE: Die Konstante WP_CACHE muss auf true gesetzt sein, damit der Cache von WP Rocket korrekt funktioniert

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
de_DE: Die aufgerufene Klasse %1$s ist <strong>veraltet</strong> seit Version %2$s!

en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
de_DE: Die aufgerufene Klasse %1$s ist <strong>veraltet</strong> seit Version %2$s! Benutze %3$s stattdessen.

en: The debug file could not be deleted.
de_DE: Die Fehlerbehebungs-Protokolldatei konnte nicht gelöscht werden.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br/>Allowed font extensions: otf, ttf, svg, woff, woff2.
de_DE: Der Domain-Teil der URL wird automatisch entfernt. <br/>Mögliche Font-Dateiendungen sind: otf, ttf, svg, woff, woff2.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
de_DE: Der Domain-Teil der URL wird automatisch entfernt.<br>Nutze den Platzhalter (.*), um alle URLs eines bestimmten Pfades anzusprechen.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
de_DE: Der Domain-Teil der URL wird automatisch entfernt.<br>Nutze den Platzhalter (.*), um alle URLs eines bestimmten Pfades anzusprechen.

en: The following code should have been written to this file:
de_DE: Folgender Code hätte in diese Datei geschrieben werden sollen:

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
de_DE[0]: Folgendes Muster ist ungültig und wurde entfernt:
de_DE[1]: Folgende Muster sind ungültig und wurden entfernt:

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
de_DE[0]: Folgendes geplantes Ereigniss hat nicht stattgefunden. Dies könnte ein Hinweis darauf sein, dass das CRON-System nicht korrekt läuft, was dazu führen kann, dass manche Funktionen von WP Rocket nicht wie gewünscht funktionieren:
de_DE[1]: Folgende geplante Ereignisse haben nicht stattgefunden. Dies könnte ein Hinweis darauf sein, dass das CRON-System nicht korrekt läuft, was dazu führen kann, dass manche Funktionen von WP Rocket  nicht wie gewünscht funktionieren:

en: The log file could not be read.
de_DE: Die Protokolldatei konnte nicht gelesen werden.

en: The log file does not exist.
de_DE: Es existiert keine Protokolldatei.

en: The logs are not saved into a file.
de_DE: Das Protokoll wurde nicht in eine Datei gespeichert.

en: The provided license data are not valid.
de_DE: Die angegebenen Lizenzdaten sind nicht gültig.

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
de_DE[0]: Bei der Überprüfung deiner Lizenz scheint es ein Problem zu geben. Bitte schau die die Fehlermeldung unten an.
de_DE[1]: Bei der Überprüfung deiner Lizenz scheint es ein Problem zu geben. Bitte schau die die Fehlermeldungen unten an.

en: They will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
de_DE: Sie werden %1$sautomatisch deaktiviert am %3$s%2$s.

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
de_DE: Kann deine Ladezeit entscheidend verbessern, wenn du viele YouTube Videos auf einer Seite einbettest.

en: This could break things!
de_DE: Dies könnte Probleme bereiten!

en: This feature is not available for non-public post types.
de_DE: Diese Funktion ist für nicht-öffentliche Inhaltstypen nicht verfügbar.

en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
de_DE: Dies ist eine einmalige Aktion und dieser Button wird danach entfernt. %1$sMehr erfahren%2$s

en: This license key is not recognized.
de_DE: Dieser Lizenzschlüssel wird nicht erkannt.

en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
de_DE: Dieses Plugin blockiert das Caching und die Optimierungen von WP Rocket. Deaktivieren Sie es und verwenden Sie stattdessen die %1$sNameserver-Integration von Ezoic%2$s.

en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
de_DE: Dieser Beitrag benutzt einen spezifischen Kritischen-CSS-Pfad. %1$sMehr erfahren%2$s

en: This website is not allowed.
de_DE: Diese Domain ist nicht erlaubt.

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
de_DE: Das würde uns dabei unterstützen, WP Rocket in Zukunft weiter zu verbessern.

en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
de_DE: Um richtig zu funktionieren, erfordert %1$s %2$s mindestens:

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
de_DE: Um schnelle Websites zu garantieren, wendet WP Rocket automatisch 80% der bewährten Methoden für Web-Performance an.

en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
de_DE: Um mehr über den Ablauf zu erfahren, lies unsere %1$sDokumentation%2$s.

en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
de_DE: Bitte %1$skontaktiere den Support%2$s für eine Lösung.

en: To resolve, please contact support.
de_DE: Bitte kontaktiere den Support für eine Lösung.

en: To use RocketCDN, replace your CNAME with %1$s%2$s%3$s.
de_DE: Um RocketCDN zu benutzen, ersetze deinen CNAME mit %1$s%2$s%3$s.

en: Tools
de_DE: Werkzeuge

en: Transients Cleanup
de_DE: Transients bereinigen

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
de_DE: Transients sind zeitlich begrenzte Optionen; sie können problemlos gelöscht werden. Sobald deine Plugins sie benötigen, werden sie automatisch erneut generiert.

en: Trashed Comments
de_DE: Gelöschte Kommentare (Papierkorb)

en: Trashed Posts
de_DE: Gelöschte Einträge (Papierkorb)

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
de_DE: Fehlerbehebung: %1$sFehlende Schreibrechte für System-Dateien beheben%2$s

en: Troubleshooting
de_DE: Fehlersuche

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
de_DE: So behebst du Anzeigeprobleme bei Dateioptimierung

en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
de_DE: Versuche %1$sÄnderungen speichern%2$s unten anzuklicken. Falls der Fehler weiter besteht, folge %3$sdieser Anleitung%4$s.

en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
de_DE: Versuche, %1$sLizenz prüfen%2$s unten anzuklicken. Falls der Fehler weiter besteht, folge %3$sdieser Anleitung%4$s.

en: URLs to prefetch
de_DE: Vorzeitig aufzulösende URLs

en: Unavailable
de_DE: Server nicht erreichbar

en: Unlimited
de_DE: Unbegrenzt

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
de_DE: Inklusions- und Exklusions-Listen aktualisieren

en: Update lists
de_DE: Listen aktualisieren

en: Upgrade now
de_DE: Upgrade jetzt durchführen

en: Upgrade to %s
de_DE: Upgrade auf %s

en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
de_DE: Führe ein Upgrade für dein %1$sKonto%2$s durch oder %3$sübertrage deine Lizenz%2$s zu dieser Domain.

en: Upload file and import settings
de_DE: Datei hochladen und Einstellungen importieren.

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
de_DE: Nutze den Platzhalter (.*), um Teile von UA Strings zu ermitteln.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
de_DE: Nutze ein privates Browser-Fenster, um Geschwindigkeit und visuelles Erscheinungsbild deiner Website zu prüfen.

en: User Cache
de_DE: Personalisierter Cache

en: Valid until %s only!
de_DE: Nur gültig bis %s!

en: Validate License
de_DE: Lizenz prüfen

en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
de_DE: Varnish-Auto-Leeren wird automatisch aktiviert, sobald Varnish auf deinem %s Server aktiviert ist.

en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
de_DE: Der Varnish-Cache wird automatisch jedes Mal geleert, wenn der Cache von WP Rocket geleert wird, damit er immer aktuell ist.<br>%1$sMehr erfahren%2$s

en: View my account
de_DE: Mein Konto anzeigen

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
de_DE: CSS-Dateien asynchron laden wird momentan durch das Plugin %1$s realisiert. Wenn du die Option zur optimierten CSS-Darstellung von WP Rocket benutzen willst, deaktiviere das Plugin %1$s.

en: WP Rocket Cloudflare Add-on provides similar functionalities. They can not be active at the same time.
de_DE: WP Rocket Cloudflare Add-on bietet vergleichbare Funktionalitäten. Sie können nicht zur gleichen Zeit aktiv sein.

en: WP Rocket Expired Cache Interval
de_DE: WP Rocket Cache-Ablaufzeit

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
de_DE: WP Rocket Footer JS ist kein offizielles Add-on. Es verhindert, dass manche Optionen in WP Rocket  korrekt funktionieren. Bitte deaktiviere es, falls du Probleme damit hast.

en: WP Rocket Options
de_DE: WP-Rocket-Optionen

en: WP Rocket Preload pending jobs
de_DE: WP-Rocket-Vorladen ausstehende Jobs

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
de_DE: WP-Rocket-Vorladen setzt steckengebliebene Jobs zurück

en: WP Rocket Remove Unused CSS pending jobs
de_DE: WP-Rocket-Unbenutztes-CSS-entfernen ausstehende Jobs

en: WP Rocket Settings
de_DE: WP Rocket Einstellungen

en: WP Rocket integration: the CDN option is %1$sautomatically configured%2$s in our plugin
de_DE: WP-Rocket-Integration: Die CDN-Option ist in unserem Plugin %1$sautomatisch konfiguriert%2$s

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
de_DE: WP Rocket wurde aktiviert und arbeitet bereits für dich.

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
de_DE: WP Rocket erhebt jetzt die folgenden Kennzahlen von deiner Website:

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
de_DE: WP Rocket konnte deine Lizenz nicht automatisch überprüfen.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
de_DE: WP Rocket wird separate Cache-Dateien erstellen, um deine WebP-Bilder auszuliefern.

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
de_DE: WP Rocket wird niemals Domain-Namen, E-Mail-Adressen (außer zur Lizenzprüfung), IP-Adressen oder API-Schlüssel von Drittanbietern übermitteln.

en: WP_CACHE is not set
de_DE: WP_CACHE ist nicht gesetzt

en: WP_CACHE is set to false
de_DE: WP_CACHE ist auf false eingestellt

en: WP_CACHE is set to true
de_DE: WP_CACHE ist auf true eingestellt

en: WP_CACHE value
de_DE: WP_CACHE-Wert

en: Watch the video
de_DE: Video ansehen.

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
de_DE: Wir aktivieren auch Optionen, die sofortige Vorteile für deine Website bringen.

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
de_DE: Offensichtlich existiert eine durch das Plugin %s generierte Sitemap. Aktiviere diese Option, um den Cache damit zu füllen.

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
de_DE: Wir konnten den aktuellen Preis nicht abrufen, weil die RocketCDN-API einen unerwarteten Fehlercode zurückgegeben hat.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
de_DE: Wir konnten das benutze CSS nicht erstellen, weil du eine nicht lizenzierte Version von WP Rocket benutzt. Du benötigst eine aktive Lizenz, um die Funktion Unbenutztes CSS entfernen benutzen zu können und die Leistung deiner Website damit noch weiter zu steigern.

en: We detected you use a plugin that requires a separate cache for mobile, and automatically enabled this option for compatibility.
de_DE: Anscheinend nutzt du ein anderes Plugin, das einen separaten mobilen Cache erfordert. Daher wurde diese Einstellung automatisch aktiviert.

en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
de_DE: Wir empfehlen das Aktivieren von %1$sVorladen%2$s für die schnellsten Ergebnisse.

en: WebP Compatibility
de_DE: WebP-Kompatibilität

en: WebP cache is disabled by filter.
de_DE: WebP-Cache wurde durch einen Filter deaktiviert.

en: Weekly
de_DE: wöchentlich

en: What WP Rocket Does For You By Default
de_DE: Was WP Rocket standardmäßig für dich tut

en: What info will we collect?
de_DE: Um welche Art Daten geht es genau?

en: When using this feature you may notice that it takes some time, or user interaction for specific elements, e.g. a menu, or a form that is located in the viewport, to appear.
de_DE: Wenn du diese Funktion benutzt, stellst du womöglich fest, dass es einige Zeit dauert, oder eine Benutzerinteraktion braucht, bis bestimmte Elemente, z. B. ein Menü oder ein Formular, das sich im Ansichtsfenster befindet, erscheinen.

en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
de_DE: Wenn du das Vorladen aktivierst, wird WP Rocket deine Sitemaps automatisch erkennen und alle URLs in der Datenbank speichern. Das Plugin stellt sicher, dass dein Cache immer vorgeladen wird.

en: Which WP Rocket settings are active
de_DE: Alle aktiven Einstellungen in WP Rocket

en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
de_DE: WordPress %1$s. Um diese Version von WP Rocket zu nutzen, aktualisiere WordPress auf version %1$s oder höher.

en: WordPress multisite:
de_DE: WordPress Multisite:

en: WordPress version number:
de_DE: WordPress Versionsnummer:

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
de_DE: Würdest du WP Rocket erlauben, anonymisierte technische Daten von dieser Website zu sammeln?

en: Yes, allow
de_DE: Ja, erlauben

en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
de_DE: Ja, „%1$sAbgesicherten Modus%2$s“ starten

en: Yoast SEO XML sitemap
de_DE: Yoast SEO XML Sitemap

en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
de_DE[0]: Du benutzt %1$s, um Bilder nach WebP umzuwandeln. Falls du möchtest, dass WP Rocket sie ausliefert, aktiviere diese Option. %2$sMehr erfahren%3$s
de_DE[1]: Du benutzt %1$s, um Bilder nach WebP umzuwandeln. Falls du möchtest, dass WP Rocket sie ausliefert, aktiviere diese Option. %2$sMehr erfahren%3$s

en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
de_DE[0]: Du benutzt %1$s, um Bilder nach WebP umzuwandeln. WP Rocket wird separate Cache-Dateien anlegen, um deine WebP-Bilder auszuliefern. %2$sMehr erfahren%3$s
de_DE[1]: Du benutzt %1$s, um Bilder nach WebP umzuwandeln. WP Rocket wird separate Cache-Dateien anlegen, um deine WebP-Bilder auszuliefern. %2$sMehr erfahren%3$s

en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
de_DE[0]: Du benutzt %1$s, um WebP-Bilder auszuliefern, deshalb musst du diese Option nicht aktivieren. %2$sMehr erfahren%3$s%4$sFalls du es bevorzugst, dass WP Rocket deine WebP-Bilder ausliefert, deaktiviere bitte das Ausliefern in %1$s.
de_DE[1]: Du benutzt %1$s, um WebP-Bilder auszuliefern, deshalb musst du diese Option nicht aktivieren. %2$sMehr erfahren%3$s%4$sFalls du es bevorzugst, dass WP Rocket deine WebP-Bilder ausliefert, deaktiviere bitte das Ausliefern in %1$s.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
de_DE: Du kannst Unbenutztes CSS entfernen oder CSS-Dateien asynchron laden nicht länger benutzen.

en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
de_DE: Du kannst hier auf die vorherige Version zurückwechseln.%sSende uns dann eine Supportanfrage.

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
de_DE: Du kannst WP Rocket auf mehr Websites benutzen, wenn du ein Upgrade deiner Lizenz durchführst (bezahle nur die Preisdifferenz  zwischen deiner jetzigen und neuen Lizenzen)-

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
de_DE: Du kannst WP Rocket auf mehr Websites benutzen, wenn du ein Upgrade deiner Lizenz durchführst. Um das zu tun, bezahle nur die%1$sPreisdifferenz%2$s zwischen deiner jetzigen und neuen Lizenzen, wie unten zu sehen.

en: You have added as many sites as your current license allows.
de_DE: Du hast so viele aktive Websites hinzugefügt, wie es deine Lizenz erlaubt.

en: You have not activated logged-in user cache.
de_DE: Personalisierter Cache ist nicht aktiviert.

en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
de_DE: Du benötigst eine gültige Lizenz, um diese Funktion weiter benutzen zu können. %1$sJetzt erneuern%2$s, bevor du den Zugang verlierst.

en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
de_DE: Du benötigst eine %1$saktive Lizenz, um dein CSS weiter optimieren zu können%2$s.

en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
de_DE: Du benötigst eine %1$saktive Lizenz%2$s, um dein CSS weiter optimieren zu können. Dies ist eine Empfehlung von PageSpeed Insights und verbessert die Leistung deiner Seiten.

en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
de_DE: Du benötigst eine gültige Lizenz, um diese Funktion zu aktivieren. %1$sWeitere Informationen%2$s.

en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
de_DE: Du benötigst eine gültige Lizenz, um diese Funktion zu aktivieren. %1$sJetzt erneuern%2$s.

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
de_DE: Du benötigst eine aktive Lizenz, um die neueste Version der Listen von unseren Servern zu erhalten.

en: You will soon lose access to some features
de_DE: Du wirst bald den Zugang zu einigen Funktionen verlieren

en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
de_DE: Deine %1$sWP-Rocket-Lizenz läuft bald ab%2$s: Du verlierst bald den Zugang zu Produktaktualisierungen und Support.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
de_DE: Deine Cloudflare-Zugangsdaten sind ungültig.

en: Your Cloudflare credentials are valid.
de_DE: Deine Cloudflare-Zugangsdaten sind gültig.

en: Your RocketCDN subscription is currently active.
de_DE: Dein RocketCDN-Abonnement ist momentan aktiv.

en: Your WP Rocket license is expired!
de_DE: Deine Lizenz für WP Rocket ist abgelaufen!

en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
de_DE: In deiner Installation fehlen scheinbar Kinsta-Core-Dateien für das Löschen des Caches. Dies verhindert das reibungslose Zusammenspiel zwischen Kinsta und WP Rocket. Kontaktiere bitte den Support bei Kinsta über dein %1$sMyKinsta%2$s-Konto, um dieses Problem zu lösen.

en: Your license is not valid.
de_DE: Deine Lizenz ist nicht gültig.

en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
de_DE: Deine Website ist bei %s gehostet, wir haben daher das automatische Leeren des serverseitigen Varnish-Caches aktiviert.

en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
de_DE: Deine Website benutzt jetzt einen mobilgerätespezifischen Kritischen CSS Pfad. %1$sMehr erfahren%2$s

en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
de_DE: Deine Website könnte viel schneller sein, wenn du die Vorteile unserer %1$sneuen Funktionen und Verbesserungen%2$s nutzen würdest. 🚀

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
de_DE: Deine Website benutzt momentan denselben Kritischen CSS Pfad für Desktop und Mobilgeräte.

en: Your website should be loading faster now!
de_DE: Deine Website sollte jetzt schneller laden!

en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
de_DE: und exportiere die Einstellungen von WP-Rocket %1$s(Empfohlen, weil aktuelle Einstellungen gelöscht werden)%2$s

[ctx: button text]
en: Download settings
de_DE: Einstellungen herunterladen

en: https://docs.wp-rocket.me/article/100-resolving-problems-with-license-validation/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket
de_DE: https://de.docs.wp-rocket.me/article/534-probleme-mit-lizenz-validierung-beheben/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket

en: https://docs.wp-rocket.me/article/626-how-to-make-system-files-htaccess-wp-config-writeable/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket
de_DE: https://de.docs.wp-rocket.me/article/1042-fehlende-schreibrechte-fuer-system-dateien-beheben-htaccess-wp-configphp?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket

en: monthly
de_DE: monatlich

[ctx: noun]
en: Preload
de_DE: Cache füllen

en: reserved for
de_DE: reserviert für

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
de_DE: Hinweis:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
de_DE: Performance-Tipp:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
de_DE: Drittanbieter-Funktion ermittelt:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
de_DE: Warnung:

en: version %s
de_DE: Version %s

en: weekly
de_DE: wöchentlich

en: with
de_DE: mit
